Cesta kostí - cesta na konec světa

21.07.2014

Po vecirku s Yakuty zažívá Honza druhý den restart. Moc nám to nejede, a tak porvé v Rusku neplníme kilometrový plán. Navic ráno nás navštěvují rusové a rádi by se projeli na Zajícově Jawe (na večírku vznikla dohoda, že Zajíc půjčí Jawu a za to se bude moct svézt s autobusem :-) ). Podle dohody sedají oba na moto a jedou kousek po místní polňačce a zpět. Místo, aby u nás ale zastavili pokračují dál na silnici, volové. Kdyz se nevrací ani po 20 min, tak sedám na moto a jedu je hledat, ostatní rusove už jsou taky nervozní. Nachazím je asi po kilometru, stojí u cesty a moto nejede...

Nevim jak se jim to povedlo, ale vyskočilo jim plynové lanko a zaseklo se šoupátko, takže musím vyndat karburator. Pořád mi do toho radí, takže už mi docela tečou nervy. Vsichni byli rádi když jsme se konečně vrátili a mohli vyrazit dál. Na autobus už nebylo ani pomyšlení.


 

U Yakutska jsme nakoupili zásobu oleje až na konec Ruska a pokračovali dál. Po dni a půl jsme dorazili k řece Aldan, přes kterou se musí přívozem.

Měli jsme dvojité štěstí - přívoz se zrovna chystal  k odjezdu a navíc bouřku, která se na nás hnala travíme na lodi a ne v sedle motorek. Řeka je docela nalitá, takže jsme na lodi byli přes 1,5 hod. Na druhé straně začíná ta pravá sibiř.

V Teplem Klici doplňujem zásoby a odpoledne vjíždíme do hor. Je to ta nejzajímavější část celé cesty ze Skorovodina do Magadanu. Na začátku 10 km offroad na bahně, pak se cesta zlepšuje a místy se dá jet až 70 km/hod. Provoz minimální. Příroda je tu opravdu pěkná.

Docela problém, však začali být komáři. Kdykoliv jsme zastavili, tak se na nás vrhnuli v neuvěřiteném množství, bojovali jsme s nimi statečně, ale chvílemi to vypadal, že vyhrajou a vycucají nás do sucha.

Medvěda jsme nepotkali ani jednoho a podle místních je to docela klika, je jich tu prý opravdu dost. Stahuji se k odpadkům u vesnic. Spát ve stanu neni problém, ale jídlo je třeba nechat v kufru motorky a místní si kolem tábora natahují provázek s navazanýma plechovkama, o které případný nezvaný návštěvník zavadí a sám sebe vyplaší. Jestli to funguje nevím :-) .


Od sloveského motorkáře získáváme kontakt na Alexeje, člena Magadanského motoklubu. Je to hrozně ochotný člověk, čekal na nás už na začátku města. Domluvil nám bydlení v bytě za rozumné peníze, jinak je tu vše hodně drahé. Využíváme příležitosti a pereme co se dá. Druhý den se jdem podívat na výročí založení města (75 let), vypadá to, že jsme na Dny goroda přijeli z největší dálky :-). Jsou tu motorkáři, tuningáři, offroaďáci na neuvěřitelně předělaných autech.

Dozvídáme se něco o městě, vidíme ukázky tanců a zpívání, ke konci pak ukázku záchrany člověka v zálivu. Voda tu je hodně studená a pořád fouká vítr. Počasí tu je vůbec kapitola sama pro sebe. Celou cestu z Yakutska bylo vedro, ale jakmile se objevil Magadan tak přišlo brutální ochlazení, zatáhlo se a každou chvílí prší. Průměrná roční teplota -3 °C mluví za vše.

Místní motorkáři jsou hrdinové, zahajují sezónu 9. května (konec 2.sv. války), kdy je všude ještě sníh a mrzne a za rok najezdí v průměru 6 tis. km...

Dnes jedeme k Alexejovi do garáže umýt a poštelovat motorky. Zítra je pondělí, zkusíme jít sehnat dopravu motorek lodí do Vladivostoku. Ještě loni bylo možné jet lodí i s motorkou, letos už to bohužel nejde. Až nalodíme motorky, tak nás opustí Zajíc a poletí domů a my dva pujdem shánět letenky do Vladivostoku, kde počkáme na Jawy.

Ahoj Radek

<< Zpět na všechny články Fotografie článku »

Hlavní cíle cesty kolem světa

Přespat u slavné “Brány do pekla” v Turkmenistánu. Projet Mongolskem až k poušti Gobi Velkým přáním všech zúčastněných je zdolat legendární ruskou silnici M56 Kolyma z Jakutska do Magadanu, přezdívanou “Cesta kostí”. “V USA pak chceme otestovat maximální rychlost našich Jawiček na solných pláních Bonneville, jako to už před námi udělalo hodně závodníků. Také máme za cíl zdolat závodní trať do vrchu Pikes Peak v čase 26,5 min. Pokud to nezvládneme, prohrajeme basu šampaňského,” doplňuje Honza. V neposlední řadě samozřejmě dorazit v pořádku domů, ale ještě před tím navštívit velkoměsto New York.

Fotografie »
close