Nečekaná párty na celnici

19.06.2014

Vydáváme se k jezeru Isik Kul pres průsmyk Karakol. Jezero je vyhlášená turistická atrakce, ale nás nijak zválšť neokouzlilo. Hory jsou hezčí. Naše cesta směřuje k hranicím s Kazachstanem. Nejedeme hlavním přechodem, ale opět až v horách. Do celního prostoru musíme projet přes dva vojaky a závoru. Chtějí po nás úplatek (cigára). Tím nám zkazili náš nezkažený pohled na Kyrgyzstán. Samozřejmě jsme se zasekli a řekli, že nerozumíme. Nechali nás vyskládat jeden kufr a zjistili, že s námi nehnou, tak nás pustili dál. K celnici to bylo ještě 14 km nádhernou krajinou.


 

Po příjezdu na celnici tu všichni spali..... (poledne) Nakonec se probrali a bez problému nás odbavili. Na Kazašské straně si jeden celnik,  bez mého dovoleni zkoušel sednout na moji Jawicku. Ale vůbec nečekal, že je tak tezka a tak si s ní lehnul. Jak padal tak sebral i Radkovu motorku. Hned jsme přiběhli zvedli celnika i motorky. Hrozně se omlouval a naše následné odbavení prošlo jako po masle.

Akorát Zajíce celeho prohlizeli a byla to komedie. Našli mu v kufru kondom.

Hned se ho ptaj: ,,K čemu to potřebuješ ve svym věku?" (37 let) ,,Jak mým věku? Na tohle teda nejsem rozhodně starej!" Hají se Zajíc.

My s Raďou se v tu chvíli můžeme utlouct smíchy. Celník je neodbytnej a vyslíchá Zajdu dál.

,,Máš děti a ženu? Zatím nemám....." nemůžou to pochopit, ale pouštějí ho dál. Chybí nám už jen poslení razítko a v tom vypadne elektrika. A máme po ptákách. PC nemá ups...... opět musíme spát na hranicích. Stavíme stany hned vedle na louce a cekame do zítra. Celníci jsou milí, nabízí nám čaj a chodí se s námi fotit. 

Nakonec elektrika začne fungovat a chvilku po 7 hodině máme seznam razítek kompletní. Celníci nám nabízí ať s nima povečeřííme. Jako vždy neodmítáme. Dnes je pátek a tak mají společné slavnostní jídlo.


Večeří se venku v trávě. Ještě než začneme jíst, tak si všichni musí dát stakana vodky. A je to tady. Atmosféra se postupne uvolňuje. Dostáváme ryby, jehněčí a brambory. Je to výborný. Pak nejstarší celník pronese přípitek. Napijem se a pak je řada na nás. A sakra.

Už jsem po 4 stakanech vodky tak se ujímám řeči. Zkouším to anglicky a jeden celník co znal aj to překládá ostatním. Je to dobrý, všichni se smějí, tak sem neřek asi žádnou blbost.... 

Po několika lahvích vodky se s klukama zdekujem do stanu. Ostatní kalí až do rána......

Jak byl Zajíc nalitej, tak ztratil jeho posvátnou lžíci. Do noci ji hledal a skoro nespal.
Ráno je nám kupodivu dobře a dokonce Zajíc našel u kuchařky jeho lžíci! Hurá!!

Rozloučíme se s celníkama a jedeme k Sarinskemu kaňonu. Klesáme dolu z hor a teplota leze rapidně nahoru. Pohybuje se okolo 40 stupňů. Posledních pár km se jede po roletách vyjetých v písku. Je to očistec. Ale kaňon za to opravdu stojí. Nejprve si ho prohlídneme ze shora.

Pak zaparkujeme motorky a jdeme dolu až k řece. Je tu hodně turistů, ale naštěstí pro nás jsou líný. A tak po par set metrech proti proudu jsme už úplně sami.


 

Nemáme moc času, a tak po pár hodinách v kaňonu už zase sedíme na motorkách. Teď zajímavá místa končí a začíná transport přes Rusko do Mongolska.


Ahoj Honza

 

<< Zpět na všechny články Fotografie článku »

Hlavní cíle cesty kolem světa

Přespat u slavné “Brány do pekla” v Turkmenistánu. Projet Mongolskem až k poušti Gobi Velkým přáním všech zúčastněných je zdolat legendární ruskou silnici M56 Kolyma z Jakutska do Magadanu, přezdívanou “Cesta kostí”. “V USA pak chceme otestovat maximální rychlost našich Jawiček na solných pláních Bonneville, jako to už před námi udělalo hodně závodníků. Také máme za cíl zdolat závodní trať do vrchu Pikes Peak v čase 26,5 min. Pokud to nezvládneme, prohrajeme basu šampaňského,” doplňuje Honza. V neposlední řadě samozřejmě dorazit v pořádku domů, ale ještě před tím navštívit velkoměsto New York.

Fotografie »
close