Rozhovor s Honzou o cestě kolem světa na Jawě 350

22.04.2014

Cesta kolem světa na Jawách 350 se blíží, a tak vám přinášíme rozhovor s Honzou Škvorem. V rozhovoru se dočtete, co nejvíce limituje účastníky expedice a mnoho dalších informací včetně porovnání s expedicí, kterou znáte z televize - Ewan McGregor na mašině kolem světa.

1. Jak budete během cesty řešit zásoby? (jídlo, voda atd.)

Máme dva základní problémy, které řešíme - úložný prostor a nosnost motorky. Oba problémy nás samozřejmě limitují v objemu potravin a vody, kterou vezeme. Každý má na motorce kanystry, do kterých se vejde 8 litrů vody. Vodu tankujeme u benzínek nebo různě kde je možnost. Vezeme s sebou i pumpu na čištění vody. Zásobu jídla budeme mít maximálně na 5 dní dopředu. Náš cestovní rozpočet je napjatý a tak stravování v restauracích bude jen minimální. Nakupovat budeme stejně jako místní obyvatele, na trhu.

 

2. Řešili jste problematiku tankování v odlehlých a necivilizovaných krajinách?

Každá motorka je vybavená 10 litrovým kanystrem na benzín 2 litrovým kanystrem na olej. Odhadovaný dojezd je cca 700 km na jedno natankování. Tankovat budeme, kde se dá a co se dá. Když jsem byl minule v Kazachstánu a benzín byl jen na příděl, tak jsem benzin kupoval od místních.

 

3. Co když se objeví nějaká závada na motorkách? Povezete s sebou nějaké náhradní díly?

Čerpáme ze zkušeností jiných cestovatelů a vezeme s sebou nezbytné díly na opravy (náhradní duše, šrouby, zapalování, těsnění, atd.) Tím, že máme všichni stejné motorky, tak toho nemusíme vézt tolik. Všichni jsme si dělali generálky motorek sami, tak je známe důkladně a doufám, že nás nepostihne závada, se kterou bychom si neuměli poradit.

4. Kde a jak budete přespávat? Ve stanu, pod širým nebem nebo alternativně v závislosti na okolnostech a prostředí?

Vezeme s sebou dva stany a spát budeme tam, kde zastavíme. Cestou budou místa, kde nebude možné nebo dokonce zakázané volné spaní a tak nám nezbyde než si najít nějakou místní ubytovnu nebo hotel.

 

5. Máte nějakou zajímavost, kterou si hodláte na tuto neobyčejnou cestu přibalit?

Nikdo z nás nemá žádný talisman ani úchylku :-) Jediný zajímavý je, že všechny průvodce, které s sebou vezeme, jsou v angličtině a nikdo z nás kloudně Aj neumí :-) Budeme se učit cestou...

 

6. Kde všude jste sbírali informace ohledně zemí, kterými budete projíždět?

Velkou část zemí jsme už při minulých cestách navštívili, tak máme hodně svých informací a pokladů. Čerpáme hlavně z tištěných průvodců a cestopisů.

7. A jak to máte s očkováním? Očkovali jste se nebo jste to neřešili? Hrozí nějaké nebezpečí?

V tuto chvíli mě bolí rameno po očkování proti břišnímu tyfu. Všichni jsme očkovaní proti žloutence A+B a břišní tyf.

 

8. Zmínil ses, že jsi sledoval sérii Ewan McGregor na mašině kolem světa. Jak moc se bude lišit vaše výprava od té, co jsme viděli v televizi? :-) Například, jak projedete Cestu kostí, pokud tam budou podobné podmínky?

I když se na první pohled naše cesty podobají, tak jsou hodně rozdílné. Zásadní rozdíl je v tom, že my jedeme bez podpůrného týmu. Pokusíme se všechno zvládnout sami!  Ewan jel „pouze“ přes Rusko, Mongolsko a skončil v Magadanu. My chceme projet i okolní státy (Turkmenistán, Uzbekistán. Kyrgyzstán, Mongolsko….) Na druhou stranu máme výhodu, že stav Cesty kostí se od jeho návštěvy výrazně zlepšil. Dokonce jsou někde i Mosty. :-)

9. Je zhruba týden do startu cesty. Přípravy už jistě finišují? Už víte v kolik hodin a odkud přesně vyjedete na vaši dobrodružnou cestu?

Čím víc se nám blíží termín odjezdu, tak všechno začíná nabírat obrátky. Často se s klukama scházíme a domlouváme se, co je třeba koupit, vyrobit a naplánovat.  V práci dokončujeme už jen rozběhlé akce a loučíme se s kolegy…

Odjíždíme v sobotu 3. května v 8:30 z naší loděnice SK Zlíchov.

 

Honzo, děkujeme za rozhovor. Nezbývá než popřát, hodně štěstí a ať se cesta vydaří!

 

Přehled všech článků naleznete zde  >> Články z cesty kolem světa na Jawách 350 <<

<< Zpět na všechny články Fotografie článku »

Hlavní cíle cesty kolem světa

Přespat u slavné “Brány do pekla” v Turkmenistánu. Projet Mongolskem až k poušti Gobi Velkým přáním všech zúčastněných je zdolat legendární ruskou silnici M56 Kolyma z Jakutska do Magadanu, přezdívanou “Cesta kostí”. “V USA pak chceme otestovat maximální rychlost našich Jawiček na solných pláních Bonneville, jako to už před námi udělalo hodně závodníků. Také máme za cíl zdolat závodní trať do vrchu Pikes Peak v čase 26,5 min. Pokud to nezvládneme, prohrajeme basu šampaňského,” doplňuje Honza. V neposlední řadě samozřejmě dorazit v pořádku domů, ale ještě před tím navštívit velkoměsto New York.

Fotografie »
close