Shrnutí první poloviny cesty kolem světa na Jawách 350

25.07.2014

Ahoj, posíláme shrnutí první poloviny cesty:

Od startu už utekly skoro tři měsíce, takže se právě teď nachazíme v polovině naší cesty a to je ten pravý čas na malé shrnutí. Máme za sebou 20 750 km, které jsme najeli po čtrnácti evropských a asijských zemí. V průměru to vychází na nějakých 260 km/den bez ohledu na sjízdnost cest. Na motorkách jsme kromě jednoho dne stráveného na Kaspickém moři seděli každý den až do tohoto pondělí, kdy jsme motorky poslali do Vladivostoku.

Cestou jsme museli řešit 88 závad z toho dvacetkrát defekt pneumatiky. Defektů bylo poměrně dost - dílem za to mohly zaplaty, které nechtěli moc drzet a dilem měkká směs pneumatik (na konci dost sjetych :-) ). Závady byly od malých prkotin až po tři velmi závažné (2 x ložiska na klice a jedna vadná cívka zapalovaní).

Cestou jsme měli dva pády. Jednou jsem to polozil na hlubokém štěrku v Turecku a jednou sjel Zajic do škarpy protože nebylo nic videt kvůli prachu (asi 300 km pred Magadanem). Honza padal jen v nízkých rychlostech do měkkého bahna :-).

Před cestou jsme měli samozřejmě nějaké představy a očekáváni. Ta se víceméně splnila. Velmi mile jsme byli překvapeni z Turecka a místních lidí. Ubytování u Eyupa včetně večeře a snídaně řadíme mezi nejzajímavější kulturní zážitky.

Velké překvapení pro nás byl Uzbekistán. Ze všech stran jsme slyšeli o velkých problémech s místní policií a korupcí, které se ovšem ani trochu nenaplnily. Policie nás zastavila jen jednou a v naprosté pohodě nás pustila dál. Navíc lidé tady byli nejvřelejší z celé centrální Asie a v jednom kuse nás vyslýchali odkud jsme a kam jedem. Vypadá to, že na nejvyšších místech došla někomu trpělivost a rozhodl se vylepšit pověst své země. To hodnotíme velice kladně.

Mongolsko


I s odstupem zůstává nejhorší zážitek bezkonkurenčně Azerbajdžán. Už získání víz nebylo jednoduché ani levné, ale hlavně státní systém, který podporuje policii plnou zlodějů - to budeme rozdýchávat ještě dlouho. Jinak možná pěkná a zajímavá země se stává pro normalní smrtelníky absolutně nepřátelskou a azerbajdžánci tím škodí nejvíc sami sobě. Za sebe můžu s klidem říct, že jednou to stačilo a vracet se nehodlám...


Mongolsko bylo podle očekávání krásné, ale pro naše Jawičky to už bylo na hraně sjízdnosti. Byla by jen otázka času, než by odešly tlumiče a začal praskat rám. Na nějake delší výlety po Mongolsku by to sneslo nějakou motorku, která je na terén stavěná :-).
 

Cesta od Skorovodina do Magadanu je velká výzva pro hodně cestovatelů, ale záleží tu víc na štěstí na počasí než čemkoliv jiném. Když budete mít smůlu, tak se zkrátka může stát, že se na týden zastavíte a nic s tím nenaděláte. My jsme měli velké štěstí a trefili krátké období bez deště.


 

Krajina se cestou dost měnila. K mému překvapení jsme strávili poměrně málo času v horách, i když Kyrgystánské byly o to vyšší. Naproti tomu placatých rozpalených polopouští jsme si užili až do sytosti. Mezi nejhezčí přírodní scenérie patří centrální Mongolsko, celé udolí kolem Karakol pasu v Kyrgyzstanu a rozhodně nejzajímavější byla Brána do pekla poblíž Darvazy v Turkmenistanu.


 

Na závěr můžu spokojeně dodat, že se nám vyhnula ponorková nemoc. Ne že bychom se navzájem občas nenaštvali, ale nebylo to nic dramatického :-). A taky mám velkou radost, že tu obrovskou lékárnu, která zabere spoustu místa v kufru, vezeme zatím úplně zbytečně. Doufám, že to tak i zůstane...

Ahoj Radek

Další informace o cestě naleznete na našem Facebooku. 

 

<< Zpět na všechny články Fotografie článku »

Hlavní cíle cesty kolem světa

Přespat u slavné “Brány do pekla” v Turkmenistánu. Projet Mongolskem až k poušti Gobi Velkým přáním všech zúčastněných je zdolat legendární ruskou silnici M56 Kolyma z Jakutska do Magadanu, přezdívanou “Cesta kostí”. “V USA pak chceme otestovat maximální rychlost našich Jawiček na solných pláních Bonneville, jako to už před námi udělalo hodně závodníků. Také máme za cíl zdolat závodní trať do vrchu Pikes Peak v čase 26,5 min. Pokud to nezvládneme, prohrajeme basu šampaňského,” doplňuje Honza. V neposlední řadě samozřejmě dorazit v pořádku domů, ale ještě před tím navštívit velkoměsto New York.

Fotografie »
close