Krádeže včel – strašák poctivých včelařů

Krádeže včel se v posledních letech rozmohly natolik, že se v životě našich včelařů stávají běžným jevem. Další případ už asi nikoho nepřekvapí, ovšem stoupající apetit zlodějů ano. Škody jdou totiž do statisíců. Jak se s krádežemi vypořádat? Jde to. Není to snadné, ale není to ani nemožné.

Krádeže včel!

Loupežné nájezdy na včelstva jsou častým obrázkem zejména v pohraničí. Česká včela je lákavé sousto.

Škody v milionech

a stále rostou. Evidujeme krádeže včel celkem za
2 088 150Kč.
Škoda se pohybuje
od 5 000 do 162 000 Kč.

Braňte se!

Pořiďte si hlídače, který vás varuje na mobil, kdykoli se vaší včelnice někdo dotkne. Jmenuje se GPS Dozor Včelař a umí najít i polohu kradeného úlu.

Úly se kradou po desítkách

Rok 2015 začal pro včelaře na Břeclavsku a Hodonínsku řadou nepříjemných překvapení. Zloději tady řádili jako černá ruka. Policie eviduje hned 3 krádeže, kde se škoda vyšplhala do skutečně nevídaných výší: u Velkých Bílovic se ztratilo 15 úlů za 120 tisíc Kč, u Mutěnic 16 úlů za 80 tisíc, u Josefova to pak bylo 17 dřevěných úlů v hodnotě 76 tisíc korun.

Za 2 měsíce se tedy na poměrně malém území ztratilo 48 úlů. To docela dobře ukazuje, jakou drzost mají dnešní zloději. A netýká se to jenom Moravy, jak ostatně vidíte na naší interaktivní mapě.

V hledáčku jsou odlehlé včelnice

Postup krádeží je vždy stejný. Zloději si vyhlédnou odlehlá místa, kam se majitel včel nedostane každý den. Na místo dorazí už připraveni, s plným vybavením a dostatečně velkým dopravním prostředkem.

Musí jít o včelaře, tedy o lidi, kteří mají dostatečné znalosti a dovednosti k zacházení se včelami. Náhodný svědek si ani nevšimne, že se děje něco nekalého, vidí prostě včelaře, starajícího se o úly.

Jsou cílem české včely?

Proč se krade především v pohraničí? Podle jedné hypotézy jsou důvodem české včely, které se kradou na prodej do zahraničí. Česká včela má dobré jméno. Je kvalitně šlechtěná a v porovnání se zahraničními včelami odolnější proti nemocem, hlavně varroáze.

Zlodějem může být ale i soused, dokonce známý včelař, který přišel o včely. Všichni víme, že kreativní přístup k majetku má v naší zemi dlouhou tradici…

Chci se dozvědět více o GPS Dozor Včelař»

Jak se bránit?

Pasivní mechanické zabezpečení

Zloději nejčastěji pracují tak, že odvezou celé úly i s včelstvy. Proto je dobré mít včelnici dobře zabezpečenou, například obepnutou silnou mříží, pevně připevněnou k zemi apod.

Doporučuje se také úly označit, což by mělo zloděje odradit. Skryté označení uvnitř úlu pak může zloděje usvědčit v případě, že ho dostihne ruka zákona. (Podle dostupných informací se ale zdá, že zloději kradené úly hned ničí a včelstva přenášejí do připravených nových úlů.)

Aktivní zabezpečení GPS Dozor Včelař

Novinkou v ochraně včel proti krádeži je systém GPS Dozor Včelař. Jedná se o důmyslný elektronický přístroj, který rozpozná manipulaci s úlem a varuje majitele včel pomocí prozvánění a SMS.

Díky zabudovanému GPS sledovacímu zařízení vidí včelař vidí aktuální polohu úlu na online mapě, na jakémkoli zařízení připojeném k internetu. Dokonce i když je přístroj v úlu odhalen, stihne před zničením odeslat zprávu o narušení a nahlásit svou poslední známou pomohu. To může znamenat skutečný posun v odhalení pachatele kradeného úlu.

GPS Dozor Včelař vydrží na jedno nabití baterie přes celou zimu a sám odesílá každodenní hlášení. Včelař tedy ví, že hlídač hlídá, i když se zdánlivě nic neděje. Přečtěte si více...

Objednejte si službu ještě dnes

a mějte své úly a včelnice pod kontrolou. Nezávazně objednat
vcelar@gpsdozor.cz
+420 778 09 09 60
Přihlášení