Tipy a zkušenosti 21. 03. 2019

5 nejžádanějších funkcí monitoringu vozidel

Co si od satelitního sledování vozidel slibují uživatelé? Často je to něco jiného, než nabízejí prodejci těchto aplikací. Vybrali jsme 5 funkcí, které lidé používají nejčastěji.

Dodavatelé systémů pro satelitní monitoring vozidel se většinou předhánějí v počtu funkcí, přehledů a tabulek. Jenže někdy je toho až moc. Uživatelům může být přehršel obrazovek, přehledů a grafů na obtíž.

Chybou některých sledovacích systémů je skutečnost, že na začátku jejich vývoje nestála otázka: co od takového systému očekává zákazník? My jsme si takovou otázku položili. A proto vám teď přinášíme odpovědi.


Co má mít dobrý systém pro sledování vozidel podle uživatelů?


1. Aktuální přehled vozidel

Tohle je naprostý základ. Pokud jste si do firmy pořídili systém využívající GPS sledování, pak samozřejmě očekáváte, že jedním kliknutím zjistíte aktuální informace o vozidle.

Konkrétně budete chtít vědět:

  •  - kde vozidlo je (na přehledné online mapě)
  •  - v jakém stavu (jede, stojí)
  •  - kdo ho řídí
  •  - jakou trasu dosud urazilo a kudy jelo
  •  - kdy dorazí do cíle (neboli k bodu, který lze označit na mapě)

Dnešní GPS technologie všechny tyto informace zná a měla by vám je tedy předat v přehledné formě a s časovou prodlevou v řádu vteřin. Pokud to váš systém nezvládá, vyměňte ho.2. Historie pohybu vozidla

Firemní vozidla musí mít knihu jízd. Vyplňovat ji ručně ale není žádná zábava. Skutečnost, že systém pro sledování vozidel umí knihu jízd vytvářet automaticky, bývá jedním z hlavních důvodů pro jeho pořízení.

Systém na rozdíl od řidičů nezapomíná vyplňovat každou jízdu a nedělá chyby. Pokud navíc umí data o historii provozu vozidel ukládat a exportovat ve formátu, v jakém je akceptují úřady, je vyhráno.

Ale záznamy o provozu se dají v praxi využívat mnohem šířeji: k dispozici jsou data o tom, kde přesně se auto pohybovalo a kdy. Ukládají se údaje o spotřebě, je možné rozlišovat služební a soukromé jízdy.

Lidé, kteří mají na starosti správu vozového parku, pak často využívají reporty a statistické souhrny, které je možné exportovat například do Excelu a dále s nimi pracovat.3. Data z palubního počítače vozidla (CAN)

Přístup k datům z palubních počítačů vozidel se na první pohled zdá být poměrně specifickým požadavkem. Přesto i tuto možnost zákazníci od svého systému pro monitoring vozidel vyžadují.

Důvod je pochopitelný. Pokud už firma investuje do sledování vozidel, neznamená propojení s palubním počítačem (tedy CAN sběrnicí vozu) zásadní navýšení pořizovací ceny. A informace, které tato funkce poskytne, s sebou přinášejí skutečnou přidanou hodnotu.

Systém z vozidla dostane prakticky všechna data o provozu: přesná čísla o spotřebě, stavu paliva v nádrži, aktuální rychlosti, tachometru, otáčkách. Zaznamená se každé sešlápnutí plynového pedálu i teplota chladící kapaliny.

Z takových dat dokáže šikovný správce vozového parku získat opravdu hodně důležitých poznatků – a zjistí, kdo auta týrá a kdo se k nim chová zodpovědně. Pokročilejší systémy pak tato čísla převedou i do srozumitelných grafů.

Jedním z těchto systému je také GPS Dozor, ve kterém najdete přehledné grafy ke všem těmto ukazatelům.


4. Informace o řidičích

Dobře nastavený systém pro sledování vozidel vám umožní pracovat i s informacemi o jednotlivých řidičích. To se hodí hlavně u firem, kde se za volantem aut střídá víc lidí. U takových zákazníků jde o velmi využívanou funkci.

Zaměstnavatel tak má po ruce nejen informace o provozu vozidel, ale také o chování zaměstnanců, kteří auta řídí. Systém prozradí, kdo jezdí stylem brzda-plyn, komu se záhadně ztrácí palivo, komu trvá daný úkol podezřele dlouho.

Technologie identifikace řidičů umí využít stávající zaměstnanecké kartičky (s RFID čipem). U kamionů je to ještě jednodušší, řidič se identifikuje přes tachograf pomocí mezinárodní karty profesionálního řidiče.5. Evidence tankování a hlídání spotřeby

Poslední jmenovaná funkce patří k těm, které zákazníci využívají co nejčastěji. Při hledání úspor a zvyšování efektivity je cesta snižování spotřeby vozidel jednou z těch nejvýhodnějších.

Aplikace pro sledování vozidel dokáže odhalit dva způsoby, jakými firma přichází o pohonné hmoty: krádeže a nehospodárná jízda. Krádeže se prozradí díky rozdílům mezi údaji z účtenek za tankování (vložených či importovaných do systému) a reálnou spotřebou vozu (odečtenou z CAN vozidla). Nešetrnou jízdu pak aplikace zjistí díky datům o akceleraci a brždění.

Ale i v případě, že jsou všichni zaměstnanci poctiví, se evidence spotřeby hodí. Systém totiž integruje informace z tankovacích karet a zjednodušuje tak administrativou.


Chcete se na něco zeptat?
Nebo zdarma otestovat naše řešení?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám.