Tipy a zkušenosti 18. 10. 2022

Kniha jízd: Musím ji vést? Jak vypadá? A co musí obsahovat v roce 2022?

Kniha jízd je účetní doklad, který slouží k evidenci údajů o provozu automobilu (služebního nebo soukromého) sloužícího k podnikání. Tento doklad může mít jak papírovou, tak elektronickou podobu.

Knihu jízd musí vést živnostníci nebo firmy, které využívají alespoň jedno vozidlo k výkonu své činnosti. Účelem dokumentu je pak prokázání, že je auto skutečně používané k dosažení, udržení a zajištění příjmů.Kdo musí vést knihu jízd

Vést knihu jízd musí plátci DPH a také neplátci DPH, nepoužívající paušální výdaje (procentem z výdajů). Vést by ji měli také všichni, kdo při svém podnikání musejí dokládat dodržování bezpečnosti práce. Evidují se zde totiž bezpečnostní přestávky.

Kniha jízd - šablona. Takto vypadá kniha jízd


Náležitosti knihy jízd

Kniha jízd musí obsahovat základní informace o vozidle, pro které je vedena. Dále pak se do ní zapisují údaje o jednotlivých cestách.


Informace o vozidle

- Typ automobilu

- SPZ

- Průměrná spotřeba PHM (podle technického průkazu)

- Datum zahájení provozu vozidla


Údaje o každé cestě

  • - Datum jízdy
  • - Čas odjezdu
  • - Čas příjezdu
  • - Stav tachometru na začátku jízdy
  • - Stav tachometru po ukončení jízdy
  • - Bezpečnostní přestávky (čas začátku a konce)
  • - Místo výjezdu a cílové místo, případně i průjezdní body
  • - Čerpání pohonných hmot (počet litrů, cena)
  • - Účel cesty
  • - Mýtné (u zahraničních cest)


Jak knihu jízd vyplňovat? Hned. A nejlépe elektronicky

Zkušenosti podnikatelů a řidičů s papírovou knihou jízd hovoří jednoznačně: zautomatizujte si vyplňování záznamů o každé cestě bezprostředně po příjezdu. Vyplnění zpětně někdy sice možné je, ale některá informace může snadno vyklouznout z paměti. Pokud budete vyplňovat při jízdy zpětně, zcela jistě netrefíte reálné stavy tachometru apod.

Pozor: zpětně vyplnit knihu jízd nemůže ten, kdo prokazuje bezpečnost práce!


Ideální je využít elektronickou knihu jízd, která se obejde zcela bez děravé lidské paměti. Jde o automatický systém, který záznam o každé jízdě vyplňuje sám a navíc s vysokou přesností. Pokud obsahují všechny náležitosti, pak elektronické záznamy bez problémů akceptují finanční úřady jako plnohodnotný účetní doklad. Kniha jízd v elektronické formě řeší všechny povinnosti automaticky


Snižte i vy své náklady až o 40%

Podívejte se na funkce systému a jak vám můžou ušetřit peníze.       


     Všechny funkce systému Chci vyzkoušet ZDARMA


Výhody elektronické knihy jízd GPS Dozor

Knihu jízd automaticky generuje i systém pro sledování vozidel GPS Dozor. Výhod má oproti papírovým i jednodušším elektronickým knihám mnoho, ty nejzásadnější vypisujeme níže:


· Úspora času - automatické vytváření knihy jízd ušetří zaměstnancům cenné hodiny času. Ty pak místo byrokracie můžete věnovat činnostem, které vytvářejí hodnotu.

· Vyhnutí se zbytečným pokutám – kniha jízd splňuje všechny úřední náležitosti a obsahuje přesné údaje. Nehrozí tak tahanice s úřadem o podobě knihy jízd nebo chybných údajích.

· Výrazně lepší správa vozového parku – kromě povinných náležitostí eviduje GPS Dozor mnohem více užitečných dat: rozlišení služebních/soukromých jízd, účel jízdy, tankování, hlídání spotřeby, upozornění na termíny STK či servisu a mnoho dalšího.

· Zamezení černým jízdám a krádežím paliva – hlídání reálné spotřeby zamezí nepravostem. Menší firmy mohou ušetřit vyšší desítky tisíc ročně. A ty velké dokonce miliony. (Tato čísla pochází z reálných zkušeností našich zákazníků.)

· Dokonalý přehled nad vozovým parkem – GPS technologie umožňuje efektivnější plánování tras i řešení aktuálních dopravních omezení. Řidičům pomáhá dodržovat termíny a tím dopomáhá ke spokojeným klientům.


Líbí se Vám, co nabízí řešení GPS Dozor? Rádi Vám pomůžeme.

Chci se stát spokojeným klientemChcete se na něco zeptat?
Nebo zdarma otestovat naše řešení?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám.

Ebook zdarma

Opouštíte nás, aniž byste si přečetli 10 tipů, jak ušetřit na správě vozového parku?

Zanechte nám svůj e-mail a my vám zašleme e-book na pozdější čtení.