Blogy z cest 07. 07. 2016

Z Makedonie zpět za krásami Albánie

A jak to bylo dál? Z Makedonie byl plán dojet do NP Bredhi I Drenoves, kde jsou slepencové útvary a dál dle času. Tentokrát jsme zvolili cestu ke kamenům z druhé strany. Po pár metrech jsem uznal, že Milanova motorka trpěla vloni dost a ten rovnou otáčel zpět ke kavárně, kde nám upřesnili směr. Já s Ondřejem jsme jeli dál a užili si více jak 15 km offroadu, který končil u vrat jakési vojenské budovy s kamerami. Navigace ukazovala 3,5 km k cíli... Sakra. Vloni to nevyšlo, teď to prostě vyjde! Milan se mezitím bratří s místními, vypíjí mu zásoby slivovice (věk nových přátel pestrý, ochutnali všichni:-), vyzkoušeli si sedění na motorce, rukavice, ale do bot se nakonec nepustili :D. Nahoře v hoře se mezitím Ondřej ošívá, že je to kdo ví kde, ale já prostě jdu. Cesta tam je z kopce, jde to dobře. V mobilu mi pinkne zpráva od Ondřeje "Milan píše, že dole se zatahuje a bude pršet". Zbývá mi kilometr do cíle, ani se nepozastavuji co dál, prostě jdu dál a... Stálo to za to. Slepence jsou monumentální, slezl jsem až k nim a nádhera, na fotce posuďte sami.

Slepencové útvary

 

Cesta k motorkám zase tak rychle nešla, kolem to bouřilo, ale jen v údolích slehl sem tam blesk. Ač unaven, tak spokojen usedám na motorku a společně jedeme za Milanem. Ten už jen v trenkách vše vysvětluje nespočet místním vše o motorce a po občerstvení jsme se vydali dál, podél hranic s Řeckem. Ubytovat jsme se chtěli ve pstruží farmě, kde to známe z loňska, ale bylo plno a pod stan... Hmmm dnes ne. O pár kilometrů zpět je penzion. Moc nadšení nejsme, ale o to více překvapeni, co nás tam čekalo. Rodinný podnik, kde si vše pěstují sami a večere? Bože, to bylo žrádlo :D.

Vepřové, šťavnaté, samé menší porce, ale tím jsme nekončili

Napadlo by vás dát na meloun muškátový oříšek? Nemělo to chybu...

Kde se dobře večeři, dobře se i snídá a vyrazili jsme k moři, do městečka Ksamil, hned pod Sarande... A co se dělo tam? Butrint, nucená relaxace, ale to zase zítra :-).

Cesta ke slepencům

 

Butrint, byl v plánu Butrint.

Moc jídla, možná ovčí mléko, nás na jeden den odstavilo... Ale stihli jsme alespoň návštěvu historického místa Butrint zapsané v Unesku. Dvě hodiny mi nestačili na prolezení a nafocení všeho, a pokud pojedete kolem, přibrzděte...

Butrint

A je tu další den, přejezd k Himare, kde už jsme byli vloni, ale do stanů se nám nechtělo, tak nejlevnější ubytováni pod střechou jsme našli, náhodou i s bazénem :-). Moře nemá chybu, přeji Albáncům, ať se jim daří a získají si víc spokojených návštěvníků. Návštěva krámku s likéry, džemy a jinými skvosty byla... výživná :-). Ochutnávka citrónového likéru, višňového, pomeranč zázvorového a už ani nevím přesně, jaké následovaly dál :-). S notným nákupem jsme se s paní majitelkou i kuchařkou s radostí rozloučili.

A co dnes? (7.7.2016)

Pomalu se nám to krátí a dnes máme za sebou nezáživný přejezd na sever, ke Skadaru, kde nás jezero uvítalo moc hezkou bouřkou. Nyní rekapitulujeme u točené Tirany zážitky a prodloužíme si návrat domu ještě Durmitorem v Černé hoře  :-).

Online SH 20 na Vermosh

Dnes se pokusíme projet celou silnici až na hranice, snad další loňská, nesplněná trasa dopadne letos úspěšněji ;-)

 

Chcete se na něco zeptat?
Nebo zdarma otestovat naše řešení?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám.