Novinky v systému 30. 11. -0001

Sledování vozidel - jak funguje a čím pomáhá?

Možná se vám pod pojmem sledování vozidel vybaví napínavé scény z amerických akčních filmů. Realita je mnohem přízemnější. A také běžnější než si možná myslíte.

Monitoring vozidel totiž používá skoro každá větší firma. Je to dobrá pomůcka pro správu vozového parku (fleet management) a byrokracii s ní spojenou.


GPS lokátor - Nenápadná krabička ve voze


Současné technologie umožňují mít velmi přesný přehled o poloze sledovaného vozu - v reálném čase a včetně umístění na mapě. Jak taková věc funguje?


Základem je takzvaný GPS lokátor. Jde o drobný přístroj, který v sobě nese GPS modul a GSM datový modem. GPS modul je zařízení pro určování polohy podle navigačních satelitů. GSM modem zase umí polohová data, která přístroj nasbírá, posílat přes mobilní telefonní síť do systému, který údaje zpracovává.Udaje o poloze, rychlosti a směru pohybu jsou zaznamenávány v pravidelných intervalech, označovaných jako vzorkovací frekvence. Odesílání dat se také děje vždy v určitém časovém rozpětí, je však možné je měnit. Pokud jde o přesnost, odesílají se po třiceti vteřinách, pokud je důležité šetřit energií, odesílají se data třeba jenom několikrát denně, jako je tomu hlavně u GPS trackerů.


Jak se data z GPS lokátoru zpracují?


GPS lokátor se postará o sběr dat a o jejich odeslání. Co se ale děje potom? Pro zpracování množství důvěrných dat je potřeba výkonný a dobře zabezpečený server.

Systém pro sledování vozidel musí být schopný uživateli ukázat polohu všech GPS lokátorů (tedy vozidel) na mapě a naznačit jejich pohyb v reálném čase. Všechna data ale musí také ukládat a archivovat, aby je uživatelé mohli zpětně analyzovat.

Ideálním výstupem každého systému pro sledování vozidel by měl být čitelný záznam historie pohybu vozu, doplněný o druhotné údaje (identifkace řidiče, údaje o tankování a spotřebě paliva, účel jízdy a mnoho dalších), to vše naleznete v Elektronické knize jízd.

S takto strukturovanou databází si každý správce firemní flotily představí ty nekonečné možnosti, které se před ním otevírají.


Úspora nákladů


První věc, která by vás při pořizování podobného řešení měla zajímat, je návratnost investice. Podle našich zkušeností se prostředky vynaložené na GPS sledování vozidel vrátí cca za půl roku (někdy i dříve). Tento údaj se samozřejmě liší případ od případu - hodně záleží na tom, jak poctivé zaměstnance máte a nakolik je vaše podnikání závislé na efektivní logistice.


Konec černým jízdám a kontrola nad spotřebou


Zamezení využívání služebních vozidel k soukromým účelům patří jednoznačně k nejčastějším požadavkům, které uvádějí zájemci o sledování firemních vozidel. Podle našich zkušeností je až 20 % služebních jízd fiktivních a slouží k soukromým účelům zaměstnance. Zamyslete se, kolik peněz vás stojí provoz vozového parku a představte si, že můžete ušetřit celou pětinu ujetých kilometrů.

Další výhodou je kontrola nad spotřebou PHM. Do systému je možné zadávat každé tankování (ať už ručně nebo automaticky). Aplikace navíc na základě údajů o voze, jeho rychlosti a dalších veličinách docela přesně vypočítá reálnou spotřebu. Pokud si tedy někdo při tankování přilepšuje, velmi rychle na to přijdete.

Přesné informace o poloze a pohybu všech vozů


Pro každého správce vozového parku je důležité mít ta nejčerstvější data. Při využití systému sledování firemních vozidel máte všechny informace na jednom místě, v reálném čase a navíc dostupné odkudkoli. Celá aplikace funguje na bázi webového rozhraní, proto do ní můžete vstoupit z jakéhokoli počítače připojeného k internetu. Pro uživatele iPhone a telefonů s OS Android máme speciální aplikaci pro skutečně mobilní styl práce.

Elektronická kniha jízd - méně námahy s byrokracií


Satelitní sledování vozidel vám přinese také významnou úsporu času při dodržování všech povinností, které vyplývají z podnikání. Systém nabízí vedení elektronické knihy jízd, jejíž výjezdy jsou zcela akceptovatelné úřady. Řešení nabízí také mnoho variant reportingu, ukládání různých formátů souborů a spolupráci s externími softwarovými aplikacemi (například Autoplan, Autopark, Helios).
Chytré zabezpečení vozidel


Základním hardwarovým prvkem systému sledování firmeních vozidel je GPS lokátor. Protože jde o variabilní přístroj, je možné jej snadno rozšířit na vysoce inteligentní zabezpečovací zařízení.
Možností, jak uchránit vaše vozidla, je mnoho. Můžete vymezit čas nebo oblast, v jejichž rámci bude možné vozidlo použít. Můžete si nechat zaslat SMS přímo na telefon v okamžiku, kdy z vozem někdo pohybuje. A když přeci jen dojde k nejhoršímu, GPS lokátor vám nahlásí pozici kradeného auta, případně poslední známou polohu. Navíc můžete automobil na dálku znehybnit - stačí poslat jednu esemesku.

Sleva na pojištění


Výhody, které vám v tomto článku prezentujeme, nejsou jenom naším zbožným přáním. Jejich pravdivost stvrzuje fakt, že i tak nedůvěřivé instituce, jakými jsou pojišťovny, nabízejí slevu na pojištění služebních aut v případě, že je v nich implementován systém satelitního sledování vozidel s aktivním upozorněním (např. upozornění přes SMS).

Variabilita řešení


Existuje mnoho dalších výhod a možností, které v tomto textu neuvádíme. Princip GPS sledování vozidel je velmi otevřený a záleží víceméně na fantazii uživatelů, jak jim může zavedení této technologie prospět.
Pravidelně se setkáváme se zákazníky požadujícími specifická řešení, která by nás samotné nenapadla. V naprosté většině případů umíme jejich přání splnit, ať už jde o sledování vlakové přepravy technologických celků náročných na otřesy, nebo o dodávku luxusních dortů, kdy teplota v nákladovém prostoru nesmí za žádných okolností překročit stanovenou mez.

Chcete se na něco zeptat?
Nebo zdarma otestovat naše řešení?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám.

Ebook zdarma

Opouštíte nás, aniž byste si přečetli 10 tipů, jak ušetřit na správě vozového parku?

Zanechte nám svůj e-mail a my vám zašleme e-book na pozdější čtení.