Blogy z cest 06. 11. 2017

Tropické bouře, rozbité cesty i pomoc od Honorárního konzulátu. Starý žigulík má za sebou půl roku cesty kolem světa.

Z Kolumbie se nám ozvali Petr Javůrek s Filipem Vogelem, dva mladí muži, kteří se na jaře vydali za dobrodružstvím v modrém žigulíku z roku 1975. Za tu dobu toho zvládli opravdu hodně. Posuďte sami.

35 000 km po Asii a Severní Americe

Od dubna tohoto roku žigulík pilně polykal kilometry na cestách necestách Ruska, Kazachstánu, Uzbekistánu, Tádžikisztánu a Kyrgyzstánu.


„Nejobtížnější částí cesty se pro nás stal Pamír. Byli jsme na Pamíru ještě na jaře, kdy byly cesty hodně rozbité a počasí velmi nepřívětivé. Při dešti a sněhu ve vysokých nadmořských výškách nám žigulík trochu zlobil, ale všechny problémy jsme překonali,” píše Filip Vogel.


Cesta budila značný ohlas. Největší a zcela pochopitelný zájem vzbudil žigulík ve svém rodném Rusku, kde o dvou cestovatelích vyšlo mnoho novinových článků a několik televizních reportáží.


Po příjezdu do přístavu ve Vladivostoku se auto nalodilo na zaoceánskou loď a vyrazilo do Ameriky. Cesta ale nebyla lehká.2 měsíce na moři a pomoc z Honorárního konzulátu v Los Angeles

Transport přes Tichý oceán se poněkud protáhl – naštěstí jen pro žigulíka. Filip a Petr si museli počkat celé dva měsíce, než se v Los Angeles podařilo vyřídit všechny dovozní formality. Nakonec musel zasáhnout i Honorární konzulát ČR v Los Angeles.


Když pneumatiky ruského nezničitelného vozu konečně stanuly na půdě Nového Světa, mohli se Petr s Filipem vydat na cestu. V srpnu projeli USA, v září pak Střední Ameriku z Mexika až do Panamy. „Střední Amerika byla kvůli tropickým bouřím v období dešťů a špatným cestám trochu náročnější,“ dodává Filip.
A kde jsou kluci teď? „V Kolumbii, kde čekáme na žigulíka. Až ho vybojujeme z přístavu, tak opět vyrazíme na cestu. Čeká nás Jižní Amerika a 15 000 kilometrů přes Andy až do Patagonie.“


Filipovi, Petrovi i jejich modrému příteli držíme palce. Sledujte je na https://www.kolemsvetazigulem.cz/ nebo přímo na online mapě!

Chcete se na něco zeptat?
Nebo zdarma otestovat naše řešení?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám.