Tipy a zkušenosti 06. 10. 2021

Porovnání reálné a papírové spotřeby pohonných hmot odhalí, kudy vám odtékají peníze

Tady něco nehraje, říkáte si, když sledujete firemní výdaje za pohonné hmoty. Pokud je provoz služebních vozidel na hranici únosnosti, máte možná v práci škodnou. Krádeže pohonných hmot jsou ve firmách bohužel časté. Jak je odhalit a jak usvědčit konkrétního viníka?


Jak vám z firmy vyvádějí PHM? Zloději mají jednoduchý trik.

Krádeže paliva jsou vlastně jednoduché. Zaměstnanec přijede natankovat služební vůz na benzínovou stanici, ale po tankování ještě naplní jeden dva kanystry, které si přivezl v kufru auta. Ty si odveze domů.

Obzvlášť otrlí jedinci kradou pohonné hmoty tak, že na benzínku následuje služební automobil ještě manželka v autě rodinném. Na jeden zátah se natankuje jak firemní, tak soukromý vůz.
Jak přijít na to, že vás okrádají?

Přijít na krádež paliva není úplně jednoduché. Možná cítíte, že něco nehraje, ale pokud je zloděj chytrý, nemusíte ho po dlouhou dobu vůbec odhalit. A dokázat krádež je ještě těžší, pokud nechcete tajně sledovat všechna služební auta při tankování…

Jeden jednoduchý a naprosto průkazný způsob ale existuje. Využívá přesné měření spotřeby vozu a porovnává ji s údaji o tankování.


Porovnání reálné a údajné spotřeby PHM

Řešení pro sledování vozidel GPS Dozor nabízí také funkci hlídání spotřeby vozidla. Díky propojení GPS lokátoru s CAN sběrnicí vozidla (tedy s palubním počítačem) umí systém nejen odečítat data o reálné spotřebě, ale rovnou je odesílat a zálohovat na našem serveru.

Máte tedy neustále po ruce aktuální data o provozu vozidla a tím i o jeho spotřebě. Ale to není všechno, systém GPS Dozor zároveň uchovává data o tankování, a to buď přímo z tankovacích karet, nebo pomocí ručně zadaných údajů z účtenek. Z těch pak odhaduje údajnou spotřebu vozu.


Nesrovnalost vám systém ohlásí automaticky

Systém sledování vozidel GPS Dozor na základě výše uvedených údajů automaticky porovnává reálnou a deklarovanou spotřebu pohonných hmot. Pokud je rozdíl příliš velký, zobrazí se vám upozornění v detailu vozidla. Systém navíc umožňuje automatické generování reportu do emailu, ve kterém uvidíte každou nesrovnalost.


Příklad odhaleného podvodu

Jirka si chce přilepšit a při tankování služebního vozu si bokem natankuje i něco pro sebe.

Zatímco na účtence je zaznamenáno tankování 60 litrů nafty, v nádrži auta zmizí jen 40 litrů, protože zbylých 20 litrů si Jirka odveze domů v kanystru.

Systém pro sledování vozidel tedy eviduje tankování 60 litrů paliva a podle toho počítá údajnou spotřebu. Zároveň ale zaznamenává i spotřebu reálnou, kterou získává přímo z datové sběrnice vozidla.

Po určité době začne být jasné, že deklarovaná spotřeba výrazně převyšuje tu reálnou, podle účtenky z tankování by mělo auto spotřebovávat například 10 l/100 km, ale CAN sběrnice hlásí reálně spotřebovaných 6 l/100 km.

Systém tento nesoulad vyhodnotí jako podezřelý a odesílá notifikaci majiteli firmy. A Jirka má průšvih…


Chcete se na něco zeptat?
Nebo zdarma otestovat naše řešení?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám.

Ebook zdarma

Opouštíte nás, aniž byste si přečetli 10 tipů, jak ušetřit na správě vozového parku?

Zanechte nám svůj e-mail a my vám zašleme e-book na pozdější čtení.