Tipy a zkušenosti 18. 05. 2021

GPS monitoring už dávno není jen sledování polohy vozidla

Nepřátelský agent nasedá do auta, pneumatiky piští. Hrdina už dobíhá jen oblak prachu. Nevadí, vytáhne z kapsy mobil a hned vidí, jak padouchův vůz křižuje ulicemi města. Červený puntík na mapě prozrazuje, že agentovo auto má v sobě štěnici.

Oblíbená scéna z akčních filmů docela názorně ukazuje, jak si možná někdo představuje GPS monitoring. A i když přesně takovou situaci můžete zažít v momentě, kdy vaše vozidlo s GPS trackerem ukradne zloděj, má systém pro sledování vozidel mnoho dalších funkcí, které v běžném životě využijete mnohem častěji a účelněji.


Smyslem sledování vozidel není špehování, ale úspora nákladů

V první řadě je třeba říci, že GPS monitoring používají drobní podnikatelé i velké firmy proto, že se jim vyplatí. Podle zkušeností našich klientů může reálná úspora dosahovat až 40 %.

Systém pro sledování vozidel zásadně omezuje papírování a ulehčí práci nejen účetním a manažerům, ale i samotným řidičům.

Pro správu vozového parku je takový systém dnes již prakticky nutností. Nejen proto, že nabízí dokonalý přehled o provozu a stavu každého jednotlivého vozidla, ale i z toho důvodu, že většina konkurentů již takový systém má a dohnat je znamená být se správou majetku ještě efektivnější.


Co všechno takový systém umí?

- Automaticky vypsaná kniha jízd aplikace ukládá každou jízdu sledovaného vozidla. Z nich se bez jakékoli práce ze strany řidiče nebo účetního automaticky generuje kniha jízd, kterou akceptuje finanční úřad.

- Evidence servisů a STK - systém pro monitoring vozidel vás sám upozorní na všechny naplánované servisy. Hlídá si nájezd kilometrů i termíny STK v kalendáři. Ušetří nejen starosti, ale také náklady, které může zanedbaná servisní prohlídka způsobit.

- Evidence tankování a přehled o spotřebě záznamy o tankování jsou součástí systému. Importují se sem buď ručně, nebo přímo z tankovacích karet. Systém si pak hlídá spotřebu vozidla a pokud něco není v pořádku (například kvůli nepoctivému řidiči), sám vás na to upozorní.

- Propojení s firemními systémy - díky API lze propojit sledování vozidel s dalšími firemními informačními systémy. Přes sledování vozidel pak můžete evidovat docházku, upravovat odměňování, vytvářet vlastní upozornění, zkrátka cokoli, co potřebujete.

- Eco-driving – monitoring vozidel není jen poloha nebo spotřeba, ale také sledování stylu jízdy. Jak moc řidič akceleruje, jak často prudce brzdí? Vše vidíte, můžete srovnávat a třeba na základě šetrné jízdy odměňovat.

- Sběr dat z palubního počítače – díky napojení GPS lokátoru na CAN sběrnici vozidla můžete zaznamenávat přesné hodnoty: otáčky motoru, stav palivové nádrže, teplota chladící kapaliny, sešlápnutí pedálu, to vše se v systému uchová pro vaši analýzu.


GPS monitoring zvládá ještě mnohem víc

Výše vypsaný seznam není zdaleka kompletní. Popisuje totiž funkce, které používá nejvíce zákazníků pro svůj fleet management. Pokud potřebujete specializovanější funkce, můžete si monitoring vozidel přizpůsobit podle svého.

- Data z tachografů – pro majitele nákladní přepravy je neocenitelným pomocníkem možnost stahování tachografů na dálku nebo dokonce sledování tachografu online v reálném čase: přestávky, doba řízení, výkon i prodloužení a zkrácení, to vše na jedné obrazovce.

- Zastavení vozidla na dálku – GPS monitoring vás dokáže upozornit, když s autem někdo jezdí mimo vymezený prostor nebo čas. Funkce zastavení na dálku auto znehybní tak, že se zastaví a už nepůjde nastartovat.

- Identifikace řidičů – velké firmy, kde s jedním vozem jezdí více řidičů, často využívají možnost automaticky rozpoznat, kdo právě sedí za volantem.

- Sledování přepravních podmínek – teplota, vlhkost, vibrace v nákladním prostoru, to vše můžete sledovat v reálném čase a ukládat. Hodí se pro přepravu drahého a citlivého zboží.

Chcete se na něco zeptat?
Nebo zdarma otestovat naše řešení?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám.

Ebook zdarma

Opouštíte nás, aniž byste si přečetli 10 tipů, jak ušetřit na správě vozového parku?

Zanechte nám svůj e-mail a my vám zašleme e-book na pozdější čtení.