Tipy a zkušenosti 22. 05. 2019

Data přímo z motoru. Napojení GPS lokátoru na CAN sběrnici vozidla přináší nejpřesnější měření

Systémy pro sledování vozidel dokáží docela přesně odhadnout spotřebu vozu nebo jízdní styl jeho řidiče. Ovšem po přímém propojení s palubním počítačem získáváte data na úplně nové úrovni.


I auto má palubní počítač

Moderní vozidla jsou řízená počítačem, to už ví asi každý. Řídící jednotka se stará o to, aby motor šlapal a všechny systémy fungovaly.

K tomuto srdci automobilu se ale dá také připojit. Pomocí rozhraní nazvaného CAN (controller area network) se dají odečítat různé metriky, se kterými řídící mozek vozidla operuje.Brána k informacím

Připojení k rozhraní CAN umí zařídit i některé modely GPS lokátorů. Mají tak k GPS lokalizaci ještě další dimenzi, kdy vám mohou posílat všechny možné údaje. Že nejde o samoúčelnou záležitost, vás snad přesvědčí následující příklady využití.


Spotřeba téměř na mililitry

Pro majitele a správce vozových parků je asi nejzajímavější možnost měřit spotřebu s naprostou přesností. Nezkreslené údaje o skutečně spotřebovaném objemu pohonných hmot jsou jasným signálem, ukazující například na zaměstnance, kteří si rádi trochu benzínu nebo nafty “ulejí” bokem. Účet samozřejmě platí zaměstnavatel.

Míru spotřeby lze spojit s údaji o tom, kdo zrovna vozidlo řídil. Tato informace neslouží jenom v případě krádeží paliva, ale může odhalit také míru hospodárnosti jízdy jednotlivých zaměstnanců.Data z tachometru bez opisování

Přímé napojení na tachometr vozidla přináší přesné a aktuální údaje o ujeté vzdálenosti. Čísla se hodí také do automaticky vyplňované knihy jízd, kdy odpadá otravné papírování.Další údaje o provozu prozradí mnohé

Systém pro sledování vozidel dokáže z palubního počítače shromáždit celou škálu dalších údajů. Zaznamená každé sešlápnutí plynového pedálu, průběžně měří otáčky motoru nebo třeba teplotu chladící kapaliny.

V systému GPS Dozor se všechny tyto dílčí údaje ukazují v přehledných grafech, ze kterých lze pak snadno vyčíst, jakým stylem jezdí jednotliví řidiči. Agresivní jízda, tůrování motoru a bezohledné chování k služebním vozidlům jsou tady vidět jako na dlani. I to může sloužit jako podklad například pro finanční hodnocení řidičů.

Chcete se na něco zeptat?
Nebo zdarma otestovat naše řešení?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám.