Tips and experience 22. 05. 2019

Data přímo z motoru. Napojení GPS lokátoru na CAN sběrnici vozidla přináší nejpřesnější měření

Systémy pro sledování vozidel dokáží docela přesně odhadnout spotřebu vozu nebo jízdní styl jeho řidiče. Ovšem po přímém propojení s palubním počítačem získáváte data na úplně nové úrovni.


I auto má palubní počítač

Moderní vozidla jsou řízená počítačem, to už ví asi každý. Řídící jednotka se stará o to, aby motor šlapal a všechny systémy fungovaly.

K tomuto srdci automobilu se ale dá také připojit. Pomocí rozhraní nazvaného CAN (controller area network) se dají odečítat různé metriky, se kterými řídící mozek vozidla operuje.Brána k informacím

Připojení k rozhraní CAN umí zařídit i některé modely GPS lokátorů. Mají tak k GPS lokalizaci ještě další dimenzi, kdy vám mohou posílat všechny možné údaje. Že nejde o samoúčelnou záležitost, vás snad přesvědčí následující příklady využití.


Spotřeba téměř na mililitry

Pro majitele a správce vozových parků je asi nejzajímavější možnost měřit spotřebu s naprostou přesností. Nezkreslené údaje o skutečně spotřebovaném objemu pohonných hmot jsou jasným signálem, ukazující například na zaměstnance, kteří si rádi trochu benzínu nebo nafty “ulejí” bokem. Účet samozřejmě platí zaměstnavatel.

Míru spotřeby lze spojit s údaji o tom, kdo zrovna vozidlo řídil. Tato informace neslouží jenom v případě krádeží paliva, ale může odhalit také míru hospodárnosti jízdy jednotlivých zaměstnanců.Data z tachometru bez opisování

Přímé napojení na tachometr vozidla přináší přesné a aktuální údaje o ujeté vzdálenosti. Čísla se hodí také do automaticky vyplňované knihy jízd, kdy odpadá otravné papírování.Další údaje o provozu prozradí mnohé

Systém pro sledování vozidel dokáže z palubního počítače shromáždit celou škálu dalších údajů. Zaznamená každé sešlápnutí plynového pedálu, průběžně měří otáčky motoru nebo třeba teplotu chladící kapaliny.

V systému GPS Dozor se všechny tyto dílčí údaje ukazují v přehledných grafech, ze kterých lze pak snadno vyčíst, jakým stylem jezdí jednotliví řidiči. Agresivní jízda, tůrování motoru a bezohledné chování k služebním vozidlům jsou tady vidět jako na dlani. I to může sloužit jako podklad například pro finanční hodnocení řidičů.

Do you want to ask us something?
Want to test our system for free?

Leave us your contact info, we'll get back to you.