Tipy a zkušenosti 01. 11. 2022

Zabezpečení dříví proti krádeži pomocí GPS lokátoru

Cena palivového dříví roste a pokles je v nedohlednu. I to je důvod zvýšeného počtu krádeží dřeva přímo ze skládek v lese a dalších míst. Ukážeme si, jak se bránit pomocí GPS lokátorů.

Dřevo se kradlo vždy, ať už formou ilegální těžby, nebo pro zloděje pohodlnějšími metodami, jako je odvoz dřeva ze skládky. Majitelé se brání různými způsoby, ale zloději se odradit nenechají. Nezastaví je ani fotopasti. A stoupající cena dříví zvyšuje jejich ochotu riskovat.

Podívejte se na reportáž České televize o krádežích dříví


Sledování pohybu dříví pomocí GPS

Ve zmíněné reportáži se hovoří o tom, že majitelům lesů dřevo chrání čip s GPS. Jedná se o GPS lokátor, tedy lokalizační jednotku schopnou komunikovat pomocí mobilního signálu. V okamžiku, kdy se dá dříví do pohybu, začne lokátor ukládat a vysílat jeho přesnou polohu.

Díky lokátoru se ihned dozvíte, že se s dřívím něco děje. Systém lze nastavit tak, aby vás informoval přímo na mobil. Pohyb kradeného dřeva sledujete v reálném čase, vždy vidíte jeho polohu.

Pokud by zloději používali nějakou rušičku, nebo byl nekvalitní mobilní signál, máte k dispozici alespoň poslední známou polohu. GPS lokátor si historii pohybu umí pamatovat. V okamžiku, kdy se signál GPS družic nebo mobilního signálu vrátí, ihned informace odešle – včetně veškeré historie. Víte tedy, kudy nebo u koho se dříví objevilo.


Kdyby vám GPS lokátor ochránil pouze 1 várku dřeva, ušetří vám až 80 000 kč ! 

 ✔ Přehled o trase dřeva  

 ✔ Přesná aktuální poloha dřeva

 ✔ Kontinuální záznam trasyPodívejte se na funkce systému a jak vám můžou ušetřit peníze.       


     Všechny funkce systému Chci vyzkoušet ZDARMA


Jaký GPS lokátor je vhodný pro hlídání dřeva proti krádeži?

Ne každý GPS lokátor je však vhodný pro monitorování skládek dřeva. Zařízení musí být odolné proti povětrnostním vlivům, musí mít kvalitní příjem signálu i vysílač pro komunikaci s majitelem a musí mít výjimečnou výdrž baterie.

Doporučujeme zařízení GPS Dozor Cargo. Jedná se o zařízení, které se používá ke sledování cenných zásilek a nákladů. Zabezpečuje například každoroční zámořské plavby, při nichž monitoruje pohyb přepravních kontejnerů.


Jak umístit GPS lokátor na ochranu dřeva před zloději?

1. Ujistěte se, zda je GPS lokátor plně nabitý a propojený s aplikací ve vašem mobilu či počítači.

2. Do vybrané klády vyřízněte dutinu pro lokátor. Vyberte libovolné místo, jen dejte pozor, aby nebylo přímo viditelné. Ideálně sloupněte kůru a pod ní vyřízněte otvor.

3. Do dutiny lokátor schovejte a otvor zakryjte. Ideálně přelepte zpět kůru. Lokátor i víčko zabezpečte tak, aby i při překládce zůstaly na místě.

4. Kládu umístěte tak, aby nebylo místo uložení lokátoru viditelné nebo dohledatelné zlodějem při obhlídce skládky.

Lesníci obvykle do některé z klád vyříznou malý otvor, do kterého vloží GPS lokátor. Následně otvor zalepí nebo jinak zadělají, zašpiní, aby nebylo místo uložení viditelné.

Dřevo tento lokátor nijak neblokuje a GPS signál by měl být pro přístroj bez problému dosažitelný. I kdyby tomu tak nebylo přímo na skládce (například kvůli výšce hromady a terénu), při překládce a přepravě už si GPS tracker signál najde a začne vysílat polohu vašeho dříví.


Chcete se na něco zeptat?
Nebo zdarma otestovat naše řešení?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám.

Ebook zdarma

Opouštíte nás, aniž byste si přečetli 10 tipů, jak ušetřit na správě vozového parku?

Zanechte nám svůj e-mail a my vám zašleme e-book na pozdější čtení.