Tipy a zkušenosti 30. 06. 2020

Není lokátor jako lokátor. Při nákupu se vyvarujte podezřele výhodným cenám

Pokud si chcete pořídit GPS lokátor, musíte se rozhodovat hned dvakrát: nejprve si ujasníte, k čemu lokátor potřebujete a teprve poté vyberete konkrétní model. Obě fáze mají svá úskalí, kterými se vás pokusíme provést.


Co chcete lokátorem sledovat?

V zásadě chtějí nakupující nejčastěji sledovat automobil nebo jiná motorová vozidla. Najdou se ale tací, kteří potřebují sledovat pohyb člověka nebo zvířete. A poslední skupinu tvoří zákazníci, kteří mají speciální požadavky a potřebují mít pod kontrolou pohyb nějakého jiného objektu (např. balík, dopravní kontejner, včelín apod.).

Ujasněte si tento výběr, protože lokátor do auta má jiné vlastnosti a funkce než osobní lokátor nebo lokátor pro sledování nákladu.

Pro sledování osob potřebujete jednoduchou krabičku, která ale vydrží otřesy, vodu a další doprovodné projevy cestování, a která má vlastní baterii s dlouhou výdrží. U sledování vozidel pak promyslete, jestli vám postačí sledování polohy vozidla nebo i něco navíc.

Lokátory do vozidel umí měřit i spotřebu a tankování, umí fungovat jako tichý alarm, odečítají přesné metriky provozu motoru, rozeznají různé řidiče a některé zvládnou dokonce zastavení vozidla na dálku.

Dejte si pozor také na frekvenci zjišťování polohy – některé lokátory umí měřit třeba jen 1x za minutu, což může být pro vaše účely málo. Jiné, dražší modely jsou mnohem rychlejší a přesnější, ale častější měření zase zvyšuje energetické nároky. Ty nejlevnější přístroje pak určí polohu jen na dotaz přes SMS a hodí se tedy jen pro jednodušší způsoby využití.Stačí vám opravdu jen GPS krabička?

Velmi častou chybou, kterou dělají lidé, shánějící GPS lokátor, je to, že nevěnují pozornost připojení a softwaru. Samotný lokátor, tedy přístroj, vám totiž nebude skoro k ničemu.

Ke sledování totiž potřebujete 3 (nebo vlastně 4) věci:

  • - Lokátor – samotný sledovací přístroj s GPS lokační technologií
  • - Sim kartu – pro přenos lokačních dat přes mobilní datovou síť
  • - Software – aplikaci nebo webovou platformu, kde budete lokační data přijímat, ukládat a pracovat s nimi
  • - Instalaci – pokud si pořídíte lokátor pro sledování vozidel, bude jej třeba odborně instalovat

Při výběru tedy promýšlejte nejenom vlastnosti přístroje, který budete pořizovat, ale dívejte se na lokátor jako na součást většího celku. Pokud koupíte samotný přístroj, bude vám vlastně k ničemu. Poohlédněte se tedy po nabídce, která dodá vše v jednom balíčku, lokátor i související služby.


Ceny lokátorů

Jaká cena je přiměřená? Záleží samozřejmě na využití, ale ty nejlevnější lokátory z Číny vyjdou třeba jen na 5 dolarů. Cena zde ale odpovídá výbavě a kvalitě, navíc si k němu budete muset pořídit vlastní SIM kartu s datovým tarifem.

U českých dodavatelů seženete dobré lokátory za ceny začínající někde na 2 tisícovkami. Pokud vám jde o kontinuální sledování například služebních vozidel, připočtěte k tomu měsíční poplatky za využívání profesionálních software platforem v řádu stovek Kč. (Dobrou zprávou je, že tento poplatek zahrnuje i SIM kartu a datové přenosy.)Kde koupit?

Před otázkou, kde takový lokátor koupit, je třeba se zeptat (a rovnou odpovědět), kde ho rozhodně nekupovat.

Nepořizujte si přístroje z Čínských online tržišť. K lokátoru (který samotný může mít velmi kolísavou až nulovou kvalitu) nedostanete žádné služby, záruku ani podporu v češtině. To ale není to nejhorší.

Lokátory z Číny s sebou nesou i rizika prolomení vašeho soukromí v tak citlivé oblasti, jako je určení vašeho výskytu v čase a prostoru.

Vyberte si tedy prověřené české dodavatele, kteří nabízejí nejen kvalitní hardware (standardem jsou přístroje evropského původu), ale také vlastní zabezpečený software. Oslovte firmu, která k lokátoru dodá i SIM kartu s datovým připojením a která zajistí i montáž. Na trhu je takových dodavatelů více, takže je z čeho vybírat - například naše společnost dodává vlastní řešení pro sledování vozidel už od roku 2006 a úspěšně jej vyváží do celého světa.

Chcete se na něco zeptat?
Nebo zdarma otestovat naše řešení?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám.

Ebook zdarma

Opouštíte nás, aniž byste si přečetli 10 tipů, jak ušetřit na správě vozového parku?

Zanechte nám svůj e-mail a my vám zašleme e-book na pozdější čtení.