Tipy a zkušenosti 30. 11. 2014

Trestná činnost v půjčeném autě je díky GPS hlídání minulostí

Půjčovny automobilů se občas setkají s případem, kdy se zákazník prokáže falešnými doklady a vypůjčený vůz použije k páchání trestné činnosti. Systém pro GPS hlídání vozidel dokáže podobnou nepříjemnost velmi ulehčit - a to jak půjčovně, tak policejním vyšetřovatelům.


Zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že by šlo o problematického klienta. Ten člověk se osobně dostavil do půjčovny, vyplnil všechny formuláře, prokázal se platnou občankou, zaplatil zálohu. Vybral si vůz a odjel.

Jenže v termínu, kdy měl vypůjčenou škodovku vrátit, se zákazník neukázal. Telefon nezvedal. Zaměstnanci půjčovny začali tušit, že tenhle zákazník asi tak pohodový nebude. A to ještě nevěděli, co se z toho vyvine dál.

Kde je vypůjčené vozidlo teď?

Kde hledat nevrácené auto? Ještě donedávna by bylo těžké takovou otázku zodpovědět. Naštěstí si v půjčovně pořídili náš systém pro GPS hlídání aut, který dokáže určit polohu automobilu na mapě. Stačilo se připojit na internet a otevřít prohlížeč.


Auto se zobrazilo jako pulzující tečka v Google maps. Ukázalo se, že vůz je zaparkovaný na jakési rozlehlé ploše. Stačilo přiblížit zobrazení a bylo to jasné, odkud vítr vane. Škodovka se nacházela na odstavném parkovišti Policie ČR!


Zločinci rádi využívají půjčovny aut

Po telefonátu na policii se pracovníci půjčovny dozvěděli, že auto bylo zanechané na místě činu po “spáchání trestné činnosti”. O co se jednalo, nechtěli vyšetřovatelé prozradit. Přiznali však, že takový případ rozhodně nevidí poprvé.


Kriminálníci mají poměrně jednoduchý, ale účinný systém. Seženou si falešné nebo odcizené doklady a půjčí si na ně auto. To jim zajistí potřebnou anonymitu před všudypřítomnými kamerami i náhodnými svědky, pokud se třeba pokusí přepadnout benzinovou pumpu.


Kriminalisté potom sledují falešnou stopu, která je dovede ke dveřím autopůjčovny. Tam na ně čekají bezcenné papíry se jménem nějakého nešťastníka, který nemá s případem nic společného. Tak tomu alespoň dosud bylo.


GPS hlídání vozidel mění pravidla hry

V tomto případě si zločinci trochu naběhli. Poté, co majitelka půjčovny policistům vysvětlila, že používá systém GPS střežení aut, vyšetřovatelé zajásali.


Požádali naši firmu (jako provozovatele systému GPS hlídání) o podrobný výpis historie pohybu zneužitého automobilu. Byli jsme schopni dodat minutový report pohybu vozu s přesnými údaji o jeho poloze.


Jestli naše pomoc vyšetřovatelům nějak zásadně pomohla? To zatím nevíme. Byli bychom samozřejmě rádi, kdyby tomu tak bylo. Ale ještě důležitější je pro nás skutečnost, že se majetek našeho zákazníka díky službě GPS hlídání aut rychle našel a vrátil do správných rukou.Chcete se na něco zeptat?
Nebo zdarma otestovat naše řešení?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám.

Ebook zdarma

Opouštíte nás, aniž byste si přečetli 10 tipů, jak ušetřit na správě vozového parku?

Zanechte nám svůj e-mail a my vám zašleme e-book na pozdější čtení.