Tips and experience 30. 11. 2014

Na stopě organizovaného zločinu: GPS lokátor našel mercedes až v Srbsku

Že jsou autopůjčovny častým cílem zlodějů, se už víceméně očekává. Jenže ta žena vůbec nevypadala podezřele. Byla to mladá cizinka s dítětem v náruči a navíc měla všechny doklady. Až za týden se ukázalo, že věci vůbec nejsou tak, jak se zdají. A půjčený mercedes byl už více než tisíc kilometrů za hranicemi. Ztracený případ? Naštěstí ne díky GPS lokátoru.


Sice se říká „důvěřuj, ale prověřuj“, to ale v autopůjčovnách příliš neplatí. Toto heslo by spíše znělo „nevěř a o to více prověřuj“. Ovšem zkušenému majiteli půjčovny nepřišla mladá Slovinka vůbec podezřelá. Šlo o maminku s malým dítětem a velice důvěryhodným vystupováním. Kromě toho se mohla prokázat všemi potřebnými doklady. Takže půjčit jí Mercedes Vito na týden s tím, že může odjet i do zahraničí, nevypadalo jako vůbec žádný problém.


Týden utekl a zákaznice se ozvala. Může si půjčit auto ještě na tři dny? V neděli v poledne ho určitě vrátí. Majitel souhlasil. Večer před vrácením auta se pak namátkově podíval do systému sledování vozidel a ouha: půjčený mercedes byl až v Srbsku. A jak by se do druhého dne mohl dostat zpátky přes půl Evropy? Nezbývalo než situaci řešit. A podezření sílilo – mladá dáma začala samozřejmě ignorovat vyzvánění svého mobilu.


Majitel půjčovny hned zavolal na policii a oznámil krádež. Jenže co čert nechtěl, GPS lokátor přestal najednou fungovat – zloději zřejmě odpojili baterii. Situace vypadala přímo beznadějně. Ale GPS signál se znovu objevil za 14 dní – na jiném místě a v centru Srbska. Ze systému sledování se podařilo získat přesnou adresu i místo, kde byl mercedes schovaný. Satelitní snímky ukazovaly na starou garáž. Pro policii pak bylo chycení zloděje otázkou krátké doby. Ve spolupráci se srbskými policisty dopadli pachatele za tři dny. Šlo o malý, ale organizovaný srbský gang, který ukradená vozidla ze zahraničí rozebíral na součástky.

Dobrý konec tohoto příběhu ukazuje, že GPS technologie nabízí ochranu i tam, kde jiné prostředky zabezpečení nelze použít – tedy tam, kde klíčky od vozu svěříme cizí osobě. Zloději totiž většinou o existenci malého zařízení schovaného pod palubní deskou nemají ani tušení.


Podobné články

Trestná činnost v půjčeném autě je díky GPS hlídání minulostí >> přejít na článek

Daleko nedojeli: GPS lokátor zloděje vyděsil >> přejít na článek

Do you want to ask us something?
Want to test our system for free?

Leave us your contact info, we'll get back to you.

Ebook zdarma

Opouštíte nás, aniž byste si přečetli 10 tipů, jak ušetřit na správě vozového parku?

Zanechte nám svůj e-mail a my vám zašleme e-book na pozdější čtení.