Tipy a zkušenosti 30. 11. -0001

Na stopě organizovaného zločinu: GPS lokátor našel mercedes až v Srbsku

Že jsou autopůjčovny častým cílem zlodějů, se už víceméně očekává. Jenže ta žena vůbec nevypadala podezřele. Byla to mladá cizinka s dítětem v náruči a navíc měla všechny doklady. Až za týden se ukázalo, že věci vůbec nejsou tak, jak se zdají. A půjčený mercedes byl už více než tisíc kilometrů za hranicemi. Ztracený případ? Naštěstí ne díky GPS lokátoru.


Sice se říká „důvěřuj, ale prověřuj“, to ale v autopůjčovnách příliš neplatí. Toto heslo by spíše znělo „nevěř a o to více prověřuj“. Ovšem zkušenému majiteli půjčovny nepřišla mladá Slovinka vůbec podezřelá. Šlo o maminku s malým dítětem a velice důvěryhodným vystupováním. Kromě toho se mohla prokázat všemi potřebnými doklady. Takže půjčit jí Mercedes Vito na týden s tím, že může odjet i do zahraničí, nevypadalo jako vůbec žádný problém.

Týden utekl a zákaznice se ozvala. Může si půjčit auto ještě na tři dny? V neděli v poledne ho určitě vrátí. Majitel souhlasil. Večer před vrácením auta se pak namátkově podíval do systému sledování vozidel a ouha: půjčený mercedes byl až v Srbsku. A jak by se do druhého dne mohl dostat zpátky přes půl Evropy? Nezbývalo než situaci řešit. A podezření sílilo – mladá dáma začala samozřejmě ignorovat vyzvánění svého mobilu.

Majitel půjčovny hned zavolal na policii a oznámil krádež. Jenže co čert nechtěl, GPS lokátor přestal najednou fungovat – zloději zřejmě odpojili baterii. Situace vypadala přímo beznadějně. Ale GPS signál se znovu objevil za 14 dní – na jiném místě a v centru Srbska. Ze systému sledování se podařilo získat přesnou adresu i místo, kde byl mercedes schovaný. Satelitní snímky ukazovaly na starou garáž. Pro policii pak bylo chycení zloděje otázkou krátké doby. Ve spolupráci se srbskými policisty dopadli pachatele za tři dny. Šlo o malý, ale organizovaný srbský gang, který ukradená vozidla ze zahraničí rozebíral na součástky.

Dobrý konec tohoto příběhu ukazuje, že GPS technologie nabízí ochranu i tam, kde jiné prostředky zabezpečení nelze použít – tedy tam, kde klíčky od vozu svěříme cizí osobě. Zloději totiž většinou o existenci malého zařízení schovaného pod palubní deskou nemají ani tušení.

Podobné články

Chcete se na něco zeptat?
Nebo zdarma otestovat naše řešení?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám.