Nákladní doprava 03. 05. 2022

Nutnost používat podnikovou kartu ukládá zákon, lze to výrazně zjednodušit

„Práce v této oblasti přibylo a hrozí nebezpečí, pokud se z ní vytratí pravidelnost a pořádek. Kontrola, které by chyby odhalila, by pro dopravce v krajním případě znamenala i vysokou pokutu,“ vysvětluje Lukáš Svoboda, marketingový manažer společnosti TLV s.r.o., která se specializuje na monitoring vozidel GPS DOZOR.

Údaje z karty řidiče i tachografu musí dopravce následně odpovědně vyhodnotit. Pokud zjistí pochybení, přestupek či porušení příslušných nařízení, situaci musí s řidičem aktivně řešit.

Aby se v této oblasti život dopravců výrazně zjednodušil, nabízí firma GPS DOZOR praktickou funkcionalitu svého systému. Ve výsledku pak se zákazníci o kartu a data nemusejí starat vůbec.

„Zálohování dat z tachografu nemusí probíhat jen ručně tím, že se do přístroje vloží podniková paměťová karta a čtečka, do níž se data stáhnou. Pro majitele většího počtu kamionů to třeba znamená obejít všechny vozy a rutinně opakovat stejný postup několikrát. Také se musí hlídat povinné časové intervaly a vést si podrobnou evidenci. Existuje prostě přímější cesta - stačí využít náš software, který s daty pracuje online a uloží je do cloudu,“ pokračuje Lukáš Svoboda. Podnikovou kartu buď mohou dopravci poslat firmě přímo nebo si ji nechají u sebe, připojí se svému počítači a nabízený software jejich data stáhne.

Systém už v rámci samotného sledování vozidel posílá data do aplikace GPS Dozor, není proto pro něj problém předat také data z tachografu. Klient má pak dokonalý přehled o tom, které karty řidičů či kamiony byly staženy a které ne,“ uzavírá marketingový manažer.
Karta podniku

Paměťová karta podniku slouží provozovatelům vozidla ke stahování dat z digitálního tachografu. Konkrétně k jejich autorizaci, aby data mohla stahovat pouze oprávněná osoba. Karta není spojena s konkrétním vozidlem, provozovatel ji užívá pro všechna jím provozovaná vozidla.

Držitel karty je oprávněn používat pouze tu kartu, která:
- je vydána na jeho osobu (fyzickou či právnickou)
- není vadná
- nevypršela její platnost

  • - nebyla nahlášena jako ztracená nebo odcizená

Karet může mít držitel více, stačí si nechat vystavit duplikát. To se hodí např. v případě, kdy má více poboček po celé zemi a není možné mezi nimi kartu převážet, nebo při vzdáleném stahování tachografu.

Karta se vydává nejdéle na dobu 5 let a musí být uchovávána tak, aby nedocházelo k jejímu mechanickému či tepelnému poškození (např. ve vhodném pouzdru).


Žadatel o vydání karty je:

- fyzická nebo právnická osoba, která je dopravcem provozujícím nákladní vozidla s největší povolenou hmotností soupravy nad 3,5 tuny a autobusy, jejichž provoz musí být sledován pomocí digitálního tachografu.

- za právnickou osobu může jednat fyzická osoba, která je jejím statutárním orgánem, členem jejího statutárního orgánu nebo jejím zástupcem.

Kartu si můžete vyřídit na kterémkoli obecním úřadě obce s rozšířenou působností, vyřízení trvá 15 dní.

Více informací najdete na:

https://www.mdcr.cz/Zivotni-situace/Pametove-karty-(digitalni-tachograf)/karta-podniku

https://www.mdcr.cz/Dokumenty/Silnicni-doprava/Digitalni-tachografGPS DOZOR pomáhá:

- stáhnout data online v pravidelných intervalech a veškerá data uložit v systému pro další analýzu.

- pracovat efektivně a šetřit čas – už nebude nutné načítat data ručně a u každého vozu (třeba svolávání vozidel na depo jen kvůli práci s daty odpadne).

- vyhnout se tučné pokutěnáš systém funguje, vše hlídáme a nepřetržitě předkládáme kompletní přehled využití vozidla v čase aktuálním i dřívějším.

Nabízíme dvě varianty řešení:

1. Podnikovou kartu si můžete nechat u sebe a vložit ji do čtečky podnikové karty, kterou Vám GPS DOZOR poskytne. Čtečku si následně připojíte k PC/NB, který musí neustále zapnutý a čtečka neustále připojená, a to i v noci. Software v počítači poté bude data pravidelně stahovat.

2. O podnikovou kartu se vůbec nemusíte starat, pošlete ji k nám do firmy a my vše zařídíme. 

Více informací najdete na:

https://www.gpsdozor.cz/stahovani-tachografu-s-gps-dozorem-na-dalku-automaticky-bez-starosti.html

Chcete se na něco zeptat?
Nebo zdarma otestovat naše řešení?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám.

Ebook zdarma

Opouštíte nás, aniž byste si přečetli 10 tipů, jak ušetřit na správě vozového parku?

Zanechte nám svůj e-mail a my vám zašleme e-book na pozdější čtení.