Tips and experience 30. 01. 2014

Je padejede virál nebo podvod?

Už nějakou chvíli sledujeme v GPS Dozoru pokus dvou mladíků spustit internetové davové šílenství s akcí www.padejede.cz.

Původně jsme se k tomu nechtěli veřejně vyjadřovat, ale vzhledem k dotazům přátel i klientů, zda je něco takového technicky možné, nám asi nic jiného nezbývá.

Sepsali jsme tedy několik rychlých poznámek, co si o tomto projektu myslíme:

1) Technologie, umístění

Na stránce padejede se uvádí, že elektronika je umístěna ve středu padesátikoruny...

  • Je technologicky nemožné umístit GPS lokátor na tak malé místo, jakým je střed padesátikoruny
  • Lidé, kterým by se takto upravená padesátikoruna dostala do ruky, by nejspíš na první pohled poznali, že s mincí není všechno v pořádku (váha, vyvážení).
  • Pokud schováte cokoli, co má přijímat nebo vysílat, do kovového pouzdra, vytvoříte bariéru, jež žádné rádiové vlny nepropustí ani dovnitř, ani ven.
  • GPS lokátor potřebuje data z družice nejen přijímat ale také pomocí mobilního signálu odesílat někam, kde se zpracují a zobrazí na online mapě, jaká je zobrazená na webu padejede. Takové zařízení by se prostě do padesátikoruny nevešlo.
 

2) Baterie

Bohužel nejsme statisté ve špatném sci-fi filmu. V naší realitě elektronická zařízení spotřebovávají elektrickou energii. A platí to i pro padesátikoruny s kouzelným GPS lokátorem:-)

  • Nejmenší GPS lokátory na trhu se dají svou velikostí srovnat s krabičkou od sirek. Jde ale o jednoduchá zařízení s omezeným využitím. Standardně se používají o něco větší přístroje.
  • Baterie velikosti krabičky od sirek vydrží s takovým vzorkováním (obnovováním polohy lokátoru), jaké používají na padejede, cca 1-2 dny
 

3) Mapa na padeje.cz

Možná jste si všimli, že padesátikoruna se podle mapy na padejede pohybuje výhradně po silnici. Že by měla takové štěstí, že vystřídala samé automobilisty, křižující republiku? Není divné, že na své cestě neopustila automobil?

Zdroj: www.padejede.cz, odkaz na Google Maps

Závěr

Podle toho, co víme o dostupných technologiích v oblasti GPS monitoringu, není možné projekt jako je padejede.cz realizovat. Musíme ale připustit, že nepracujeme pro CIA ani NSA, takže můžeme mít mírně omezený rozhled:-)

Padejede je tedy buď docela povedená virální kampaň nebo sofistikovaný podvod. Uvidíme, co z toho vzejde. My tipujeme nějaký marketingový průzkum či výstřelek. Ale rádi se necháme překvapit zjištěním, že u nás existují technologičtí géniové...

 

Do you want to ask us something?
Want to test our system for free?

Leave us your contact info, we'll get back to you.

Ebook zdarma

Opouštíte nás, aniž byste si přečetli 10 tipů, jak ušetřit na správě vozového parku?

Zanechte nám svůj e-mail a my vám zašleme e-book na pozdější čtení.