Haulage 28. 03. 2023

Proč je důležité stahovat data z tachografu?! a jak na to ?

V dnešní době je využívání tachografu povinné pro všechny profesionální řidiče, kteří řídí vůz kategorií M2 a M3 a vozidla kategorie N s hmotností přes 3,5 tuny. Tachograf slouží k evidenci doby řízení, odpočinku a dalších časových parametrů, které jsou důležité pro bezpečnou a zodpovědnou jízdu. Aby bylo možné tyto údaje využít, je potřeba je pravidelně stahovat a ukládat. V tomto článku se dozvíte, proč je důležité si stahovat tachograf a jak na to.


Proč stahovat tachograf?

Digitální TachografStahování tachografu je důležité z několika důvodů. Zaprvé, umožňuje vám mít vždy aktuální informace o doby řízení, odpočinku a dalších časových parametrech, které jsou důležité pro dodržování zákonných předpisů a zajištění bezpečnosti. Dále, stahování tachografu slouží k zajištění evidence o tom, že jste řídili v souladu se zákonnými předpisy. Tento záznam může být v budoucnu potřebný při kontrolách nebo v případě nehody.


Jak stáhnout tachograf?

Stahování tachografu je relativně složitý proces, který vyžaduje určitou technickou znalost. Prvním krokem je mít k dispozici potřebné vybavení. To zahrnuje stahovací zařízení a software, který je nutný pro přenos dat z tachografu do počítače.Budete potřebovat čtečku tachografu, kterou lze zakoupit online nebo od dodavatele. Existuje mnoho různých typů tachografů a každý z nich může vyžadovat specifický software. Proto je důležité si ověřit, který software je potřeba pro váš konkrétní tachograf.

Po připojení stahovacího zařízení k tachografu a spuštění příslušného softwaru se začnou data stahovat. Tento proces může trvat okolo 10 minut a závisí na množství dat, které jsou k dispozici. Po dokončení stahování bude možné data uložit na disk. Ze kterého byste data měli správně ještě zálohovat na cloudové uložiště z důvodu bezpečnosti pro budoucí kontrolu


Dá se tachograf stahovat automaticky? bez práce?

Ano dá! Už nemusíte každý měsíc obcházet všechny své kamiony, abyste stáhli potřebná data z tachografu a splnili tak povinnou legislativu. GPS Dozor Vám usnadní práci a bude za Vás v pravidelných intervalech vzdáleně a online stahovat data z tachografu i karty řidiče. Veškeré stažené dokumenty naleznete přehledně v našem systému, který dokáže i vyhodnotit porušení řidičů, nebo vám třeba vypočítat výši diety a stravného. Data vám bezpečně uchová online a budou vám vždy k dispozici. Nemusíte se o nic starat, ušetříte svůj čas a vyhnete se pokutám.


Jak často stahovat tachograf?

Obecně platí, že pro účely zákona je potřeba data z tachografu stahovat alespoň každých 90 dní. Kartu řidiče mějte na paměti častěji a to každých 28 dní. V každém případě byste měli mít na paměti, že je nutné data stahovat pravidelně a v souladu se zákonem. Pokud se toto pravidlo nedodržuje, může to mít vážné následky, jako jsou pokuty nebo dokonce odebrání řidičského průkazu.

V závěru lze tedy říci, že stahování tachografu je nezbytnou součástí práce profesionálních řidičů a měli byste se naučit, jak to správně provádět. Pokud máte jakékoliv otázky ohledně stahování tachografu, obraťte se na svého zaměstnavatele nebo na odborníky v oboru.

Do you want to ask us something?
Want to test our system for free?

Leave us your contact info, we'll get back to you.

Ebook zdarma

Opouštíte nás, aniž byste si přečetli 10 tipů, jak ušetřit na správě vozového parku?

Zanechte nám svůj e-mail a my vám zašleme e-book na pozdější čtení.